Nyitó nyilatkozatok 2
Ukrajna tudatosan elzárta a Barátság kőolajvezetéket, holott technikai akadálya nincs az újraindításnak. Ez brutális benzináremelkedést okozna, veszélyezteti Magyarország energiabiztonságát. A kormány megerősítette az energetikai infrastruktúra védelmét, drónzárlatot rendelt el Szabolcs-Szatmár-Bereg megye felett. Orbán Viktor levélben fordult Zelenszkijhez. Emellett a tanárok 150 ezer forintos egyszeri juttatást kapnak a diplomás átlagbér 80%-os célkitűzés teljesítése érdekében.
Az elmúlt héten 76 milliárd forint értékű beruházás zajlott Magyarországon: Mastergood baromfiipar 72 milliárd forintos fejlesztés, Biolab diagnosztikai labor kapacitásbővítés, valamint több települési fejlesztés (Hajdúszoboszló, Fegyvernek, Szihalom, Edelény, Ibrányi sportlétesítmények).
Médiumok összehasonlítása
Idővonal
Kérdések és válaszok 48 / 48
Zelenszkij azt mondta, nem lehet gyorsan megjavítani a vezetéket – mikor indulhat el az olaj?
Az ukrán elnök hazudik, holnap újra lehetne indítani. Csak ukrán döntésen múlik. Válaszintézkedésként Magyarország nem engedi a 20. szankciócsomagot és a 90 milliárd eurós hitelt.
Zelenszkij javasolta, hogy Magyarország kérjen Moszkvától energiatűzszünetet – fontolgatják?
Nincs értelme, amíg a Barátság-vezeték működőképes, de az ukránok elzárják. Ha működne, akkor lenne releváns.
Miért kellett a kritikus infrastruktúra katonai védelme? Van-e valódi ukrán fenyegetés, vagy ez a választások miatt kreált veszélyhelyzet?
Semmi köze a választáshoz. Az ukránok mesterségesen előidézett veszélyhelyzet. A védelmi tanács értékelte a helyzetet, drónzárlatot rendeltek el. A választás megtartható.
A tanárok 150 ezer forintot kapnak, de miért nem a fizetésemelésükbe számolták bele ezt?
Elértük a célt. A KSH előre meghatározta a bért, de a diplomás átlagbér gyorsabban nőtt a vártnál, ezért kellett pótlólagos kifizetés. Brüsszel a béremelési költség 12%-át fedezi.
A Medián szerint a TISZA 20%-kal vezet a biztos szavazóknál – mit mutatnak a belső mérések?
Egészen mást. A Medián a rádiókabarén kíván indulni, nem a választásokon. Saját méréseinket nem hozzuk nyilvánosságra, de magabiztos többséget mutatnak.
Brüsszel szerint nincs összefüggés a 90 milliárd eurós támogatás és a vezetékelzárás között – mi a kormány álláspontja? Mi a helyzet a Janaf-kapacitástesztekkel és a horvátok álláspontjával? Bántalmaztak egy fideszes aktivistát.
Nyilvánvaló összefüggés van. Uniós kötelezettségek megszegése mellett nincs uniós segítség. Horvátország köteles szállítani, örülünk a MOL-JANAF megállapodásnak. Az erőszakot elítéljük, bárkivel szemben, bárki követi el.
Az unió nem reagált a barátság-vezeték elleni támadásokra – mit árul el ez az uniós vezetőkről?
Brüsszel és Kijev összejátszik. Ukrajna csak azért meri ezt megtenni, mert Brüsszel hallgatólagosan jóváhagyja.
Bloomberg szerint az orosz gázimport betiltását a magyar választások után tervezik bejelenteni – Tisza is leválásról beszél, mi lenne ennek a hatása?
Magyar kormányváltás esetén tiltanák be az uráli olajat, ami brutális áremelkedéssel, rezsicsökkentés megszűnésével járna. A betiltás szerződésszegő, bírósághoz fordultak.
Lát-e összefüggést a bántalmazott aktivista ügye és a börtönnel fenyegető baloldali politikusok között? Magyar Péter miért nem határolódott el?
A Tisza által keltett gyűlöletkampány fizikai agresszióba csaphat át. Magyarországon szélesebb szólásszabadság van, de az erőszak elfogadhatatlan. Magyar Péter elhallgatása következtetésre ad okot.
Magyar Péter sorozatos botrányai – drogos buli, benfentes kereskedelem – milyen üzenete van ez a választóknak?
A választóknak kell megítélni. Két ígéretét megszegte: a mentelmi jog eltörléséről és arról, hogy nem lesz EP-képviselő. Ma Manfred Weber tartja fenn a mentelmi jogát.
Terveznek-e vizsgálatot a Tisza-Brüsszel-Kijev müncheni találkozóról?
Politikai megállapodások nem jogilag minősíthetők. A leválás az orosz energiáról legitim politikai álláspont, nyilvánvaló ez volt a megegyezés alapja.
Az uniós vezetők hűtlenséggel vádolták Magyarországot a 90 milliárd eurós vétó miatt – milyen következményekkel számol a kormány?
Jelenleg csak Ukrajna számíthat következményre: nem kapja meg a hitelt. Az az álláspont téves jogilag – Ukrajna sérti az uniós kötelezettségeit, miközben Brüsszel a tagjelölt pártját fogja.
Az uniós vezetők szerint megkerülhető a magyar vétó – mire gondolhatnak?
Tőlük kell megkérdezni. Az EU nevében egyhangúság nélkül hitelt nem lehet nyújtani, ez nem megkerülhető.
Zelenszkij szeretettel várja Orbán Viktort személyes találkozóra – mit reagál a kormány?
Fényképek kedvéért nem érdemes találkozni. Csak akkor, ha Magyarország számára haszna van.
Brüsszel nem szállt bele a finomítóátalakítás költségébe – önerőből miért nem oldható meg?
A MOL tulajdona a finomító, cégdöntés. Százmilliárdos beruházás kellene. EU-s támogatást igényeltük, de nem kaptuk meg. Amíg olcsóbb az uráli olaj, gazdaságilag nem indokolt az átalakítás.
Egy kiszivárgott interjú szerint Zelenszkij még három évig folytatná a háborút – mi állhat ennek hátterében?
Óvatosan kezelnék. Ukrajna érdeke a gyors béke. Az amerikaiak 60-90 napon belüli választást követelnek Ukrajnában.
Hogyan halad a nemzeti petíció visszaküldése és miért fontos?
Meghaladta az 500 ezret. Három nagy nemet mondunk: háború finanszírozására, Ukrajna finanszírozására, rezsijárak emelésére.
Tudni lehet-e már a békemenet részleteiről, miért lesz különleges?
A szervezők tudnak részleteket. Hagyományoknak megfelelően az állami ünnepségre érkezéssel zárul. A békemenet a szuverén nemzeti kormányzati politika melletti kiállás.
Egyeztette-e Orbán Viktor Putyinnal Zelenszkij javaslatát az energiatűzszünetről? Ír-e levelet Putyinnak is?
Nehéz megmondani, ki az eredő oka a helyzetnek. Magyarország mindig tartotta nyitva a diplomáciai csatornákat és béketárgyalásokra ajánlkozott. Az ukrán elnöknek csak megkell nyitni a vezetéket.
Tervez-e a kormány személyes tárgyalási offenzívát az ügy elsimítására?
Szívesen tárgyalnánk, de amíg nincs technikai akadály és mégse nyitják meg, nehéz tárgyalni. Orbán levélben megkérte Zelenszkijt.
Nem célszerűbb az Egyesült Államokat bevonni, mivel Brüsszel nem megbízható partner a Fidesz szempontjából?
Az amerikai adminisztrációt tájékoztattuk, Szijjártó járt Washingtonban. Zelenszkij inkább Brüsszel szövetségében van, ami a háború meghosszabbítását jelenti.
Megerősítették-e szövetséges titkosszolgálatokon keresztül az ukrán fenyegetésre vonatkozó információkat? Nem lehet ez dezinformáció?
Titkosszolgálati információkat nem ismertethetek. A védelmi tanács döntött az infrastruktúra-védelemről és drónzárlatról. Nem túlgondolás, logikus és megalapozott intézkedés.
Nem a Fidesz kudarca-e, hogy 2025-ben kiszolgáltatottak vagyunk az orosz olajnak, amikor azt ígérték, diverzifikálják az energiabiztonságot?
Diverzifikáció nem egyoldalú függésváltás, hanem több lehetőség. Hat szomszéddal építettük ki az interkonektor-hálózatot. De felelős kormány a legolcsóbbat választja, és az az orosz olaj és gáz.
Tényként mondta, hogy a Tisza Münchenben paktumot kötött – mi a bizonyíték, tervezik-e nyilvánosságra hozni?
Amit mondtam, az nem ellentétes a nyilvánosan hallható Tisza-nyilatkozatokkal. A lehallgatásra vonatkozó feltételezés megalapozatlan spekuláció.
A gödi Samsung-gyárban törvénytelenségekről szólnak hírek, Magyar Péter videót tett közzé – terveznek-e független vizsgálatot?
Múlt héten nem mondtam, hogy minden rendben volt – éppen az ellenkezőjét mondtam. Bírságot fizetett a Samsung. Hatóságok feladata a kivizsgálás, nincs jobb alternatíva a hatósági munkánál.
Tisza-politikusok hallgatnak a barátságvezeték leállásáról – mi lehet ennek magyarázata?
Valószínűleg előre tudtak az akcióról és beleegyeztek. De ha nem, akkor is a Tisza politikusai eddig is azt képviselték, hogy le kell válni az orosz energiáról.
A Politico ukrán kormányzati tanácsadót idézett, aki elismerte a Tiszával való kapcsolatot – felmerülnek-e nemzetbiztonsági aggályok?
A Politico a magyar kormány legnagyobb kritikusa, mégis ezt írja. A tények összerakhatók a Tisza nyilatkozataiból. Nemzeti kormány útjában van Brüsszel-Kijev szövetségnek.
Ruszin-Szendi Romulusz próbálta bagatellizálni a veszélyeket – mi a véleménye?
A külügyminiszterek tanácsán a külügyi főképviselő Kaja Kallas csak katonák küldéséről volt hajlandó tárgyalni, nem szakértőkéről. Aki rosszul mérleget, annak országra súlyos következményei vannak.
Az EP nagy koalíciója ismét háborúpárti nyilatkozatot fogadott el – milyen hatása van ez Magyarországra?
Az EP-állásfoglalásokat nem venném túl komolyan. Az EPP és Manfred Weber a háborúpárti erők vezére, és az ukrajna-támogatás a Tisza frakciós tagságának feltétele.
Ha olcsóbb az orosz olaj, miért nem érvényesül ez a hazai üzemanyagárakban, amelyek hasonlóak a szomszédokéihoz?
A Brent-Uráli különbözet 95%-át a MOL beadóba fizeti, ebből finanszírozzák a rezsicsökkentést. Ha elvész ez a forrás, a benzinár kilő és a rezsicsökkentés fenntarthatatlan.
Mekkora összeget termelt az orosz olaj kedvezménye a MOL-nál extra profit adó formájában tavaly?
Ha megéri, utánanézek és megadom. A különbözet 95%-át, kb. 12 dollár hordonként tesszük a rezsicsökkentési alapba.
Nagy Márton szerint öt nagy bank elég Magyarországon – mit tesz ennek megvalósításáért a kormány?
Semmit. Nincs ilyen kormányzati vélemény vagy kitűzés. Nagy Márton közgazdászként fogalmazta meg, de a kormány nem kíván beavatkozni a bankpiacba.
Magyar Péter drogtesztre hívta ki Kocsis Mátét – elhangzott-e valaha önök között olyasmi, hogy Magyar Péter illegális szert használt?
2009 után alig találkoztunk. Amíg én ismertem, drogos buliba nem járt. Azóta saját elmondása szerint is jár. Azóta sok minden történt, amit nem tudok elképzelni.
Van-e valódi, konkrét titkosszolgálati vagy külföldi forrásból eredő információ magyarországi infrastruktúra elleni tervezett támadásról?
A védelmi tanács ülésén értékelte a helyzetet és indokoltnak tartotta az intézkedést. A 2022-es drón-incidens is igazolja az óvatosság szükségességét. Minősített információkat nem közölhetek.
Kért-e Magyarország NATO 4. cikkelye szerinti konzultációt a veszély miatt?
Nem, az 4. cikkely közvetlen katonai fenyegetés esetén való. Magyarország nem számol közvetlen katonai támadással.
Az összehangolt védelmi tevékenység: hova vonulnak ki katonák, rendőrök, hány helyszínre – Paks, MAVIR stb.?
Az energetikai infrastruktúra kulcsfontosságú elemeinek védelmét megerősítik. Konkrétumokat nem közölnek, ezt nem politikusok, hanem szakemberek döntik el.
Emelték-e a terrorfenyegetettség szintjét?
Nem, hármas közepes szint marad.
Mi a garancia, hogy a most elrendelt intézkedések hatékonyabbak, mint 2022-ben amikor egy drón 40 percet töltött a légtérben és átrepült Paks fölött, majd 2052-ig titkosították?
Megvan a képesség, hogy ha drón érzékelhető ideig repül Szabolcs-Szatmár-Bereg megye felett, le tudják lőni.
13-20 dolláros hordonkénti különbségből literre 27-40 forint jön ki – hogyan lesz ebből 1000 forintos benzinár?
Három tényező együttesen: drágább Brent plusz szállítás, keresleti nyomás az árakat felviszi, és finomítói kapacitásprobléma miatt esetleg csak finomított olajat lehet venni.
Von der Leyen és Costa állítólag győzködte Zelenszkijt a Barátság-vezeték újraindításáról – tényleg megtette Brüsszel?
Nem adok hitelt ennek. A rendelkezésemre álló információk szerint ez nem így van, sajnos.
Ha Ukrajna visszautasítja az uniós kérést is – mit árul el ez a viszonyrendszerről? Következik-e peres eljárás?
Az uniós jog fekete-fehér, Ukrajna megszegi a társulási szerződést. Jogi megoldást keresnek, de amíg bármely peres eljárásnak eredménye van, addigra reméljük, béke is lesz.
A honvédség most kezdi felmérni az infrastruktúra-helyszíneket – négy éve tart a háború, miért nem voltak már kész tervek?
Teljesen kész tervek vannak. A felmérés csak a rendőrség és hadsereg közötti feladatmegosztásra vonatkozik az összehangolt védelmi helyzetben.
Elfogadható-e, hogy az energiabiztonság azon múlik, hogy sem a MOL, sem az állam nem akart beruházni, hogy ne csak orosz olajat tudjon finomítani Százhalombatta?
Elfogadhatatlan, hogy az EU-tól megszerzett jogot ma elvitatják. MOL cégdöntése, gazdaságilag nem indokolt drágábbat beszerezni. Az EU-s forrást kértük, de nem kaptuk. A befolyt extra adókat rezsicsökkentésre fordítottuk.
Mérlegeltek-e szükségállapotot az energiabiztonságra hivatkozva? Ki lehet-e jelenteni, hogy a választásokig nem hirdetnek szükségállapotot?
Minden ilyen spekuláció alaptalan. Szükségállapot fel sem merült. A választásokat rendes törvényes rendben meg lehet tartani.
Szijjártó Péter korábban azt mondta, hogy a barátságvezetéken esett kár szuverenitást veszélyeztető veszély – az orosz dróntámadás után milyen lépéseket tett a kormány Oroszország irányába?
A háborút és annak megindítását elítéljük. Tárolót ért a drón, nem a vezetéket, és néhány nap alatt javítható lett. A szállítás jelenleg az ukránoktól függ, nem az oroszoktól.
Orbán Viktor Mezőtúrra ment kampányolni, aznap a kormány 145 millió forint visszanemtérítendő támogatást adott a városnak – rendben van ez?
Nem javasolt ez a logika, mert akkor soha egyetlen kormány sem fejleszthetett volna várost. A kormányok egyébként is segítenek a helyi problémákon.
Mennyibe kerül az országjáró kampányfórum-sorozat, ki fizeti az állami stábot és biztonsági személyzetet?
A rendezvényekre nincsen állami hozzájárulás. A miniszterelnök 24 órás személyi védelemre jogosult, ez nem pluszköltség.
Miért küldenek kampányleveleket az ügyfélkapun, gondosóra regisztráltak, covid-oltáshoz megadott e-mail-címekre?
Ha konkrét levelet megküldenek, reagál rá. Tájékoztatás elvárható és helyes a kormánytagoktól kampányidőszakban is. Az általa említett szülőknek szóló levélnek nem volt pártpolitikai vonatkozása.